Low code – czy to koniec pracy dla „tradycyjnych” programistów?

Wiele osób z branży IT przewiduje, że rosnąca popularność platform low code sprawi, że w przyszłości programiści programujący w językach takich jak Java, JavaScript czy Python zostana pozbawieni pracy. Czy tak faktycznie będzie? Specjalnie dla Was postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej platformom low-code. Zapraszamy do lektury!

Czym konkretnie są platformy low-code?

Na początek warto wyjaśnić czym do czego odnosi się termin low-code. Low-code opisuje technikę tworzenia aplikacji przy użyciu gotowych elementów kodu. Dzięki takiej formie użytkownik przy minimalnej znajomości programowania jest w stanie stworzyć funkcjonalną aplikację dostosowaną do jego potrzeb. Pratforma low-code umozliwia wizualne tworzenie aplikacji – opcje są często wyrażane w klockach i kafelkach, które po prostu nanosimy na interfejs tworzonego oprogramowania. Taka forma jest przystępna w odbiorze i wygodna w obsłudze nawet dla mało doświadczonych użytkowników. Bez problemu dzięki niej stworzymy aplikację na firmowe potrzeby – na przykład przeznaczoną do składania zamówień, kontaktu z klientami czy chociażby do zdalnej obsługi drukarki etykiet oczywiście pod warunkiem, że takie urządzenie wyposażone zostało w interfejs WiFi. Nic więc dziwnego, że wielu programistów zaczyna obawiać się o swoją przyszłość w branży – czy jednak słusznie?

Czy platformy low-code odbiora pracę programistom?

Naszym zdaniem doświadczeni programiści mogą spać spokojnie. Jeżeli platformy low-code miałyby pozbawić ich pracy, to na podobnej zasadzie osoby tworzące strony internetowe w szablonach wyparłyby z programistów i zajmujących się tworzeniem witryn. Platformy low-code istnieją już od około dekady – w tym czasie nie zaobserwowano spadku zatrudnienia wśród programistów a wręcz przeciwnie – zarówno specjaliści, jak i juniorzy w tej branży są stale poszukiwani. Warto również nadmienić, że nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby również doświadczeni informatycy korzystali z tego typu platform. Platformy low-code można potraktować jako narzędzie, znacznie przyspieszające pracę i na przykład stosowane do monotonnych, powielanych linijek kodu. Tak więc low-code nie stanowi zagrożenia dla programistów tworzących złożone aplikacje, przy użyciu takiej platformy można tworzyć proste, i nie ma co ukrywać – szablonowe wersje oprogramowania. Firmy, którym zależy na stworzeniu spersonalizowanej aplikacji, zawsze wybiorą usługę informatyka, który od zera stworzy aplikację w 100-procentach dostosowana do ich potrzeb, wymagań i specyfiki danej branży.