Kontrola dostępu w chmurze – na czym polega i jak usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa?

Kontrola dostępu w chmurze – na czym polega i jak usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa?

Każdy system kontroli dostępu musi być obsługiwany przez oprogramowanie. Owo oprogramowanie może być zainstalowane na serwerze firmowym bądź chmurowym i wykorzystywać technologię cloud computing. Co to dokładnie oznacza? Odpowiadamy!

Spis treści:

Access control system – system KD

Oprogramowanie systemu KD na serwerze lokalnym czy chmurowym?

Access control system – system KD

System kontroli dostępu to spolszczona wersja angielskiej nazwy access control system. Fachowa nazwa tego rozwiązania technologicznego używana w Polsce to system KD. System odpowiada za kontrolę przepływu osób w ramach objętego nim obiektu objętego. W ramach tego systemu można wydzielić strefy, czyli sektory, przed którymi ustawiamy punkty kontrolne. Taką strefą może być na przykład:

  • dany dział produkcyjny w przedsiębiorstwie,
  • pomieszczenie biurowe,
  • trybuna stadionowa,
  • jakiekolwiek inne pomieszczenie czy teren objęty danym systemem KD.

Przed wejściem na teren danej strefy umieszczone są punkty kontroli wejść i wyjść. Taki punkt składa się ze skanera kart lub kodów oraz drzwi, lub bramki z zamkiem automatycznym. Jeżeli dana karta czy kod posiada upoważnienie do wejścia na teren danej strefy, to po zeskanowaniu, blokada zamków automatycznych zwolni się. Upoważnienie może być udzielane poprzez oprogramowanie, które pełni kontrole nad funkcjonowaniem całego systemu i jest obsługiwane przez admina – na przykład pracodawcę czy kierownika.

Oprogramowanie systemu KD na serwerze lokalnym czy chmurowym?

Oprogramowanie systemu KD może być zainstalowane na firmowym serwerze lub też działać w technologii chmurowej. Najczęściej wybiera się ta drugą opcję, ponieważ instalacja oprogramowania na serwerze firmowym nie jest praktycznym rozwiązaniem. Taki komputer musi być cały czas włączony a pracodawca, nie ma możliwości używania oprogramowania w innym niż zakład pracy miejscu.

W wypadku systemów zainstalowanych w na serwerze chmurowym, możliwości w zakresie zdalnego zarządzania firmą są naprawdę szerokie. W oprogramowanie kontrolujące działalność systemu możemy wejść z pozycji przeglądarki po wpisaniu loginu i hasła. Dlatego niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystamy, możemy stale kontrolować dostępność stref, ilość czasu pracy czy liczbę pracowników aktualnie przebywających na terenie zakładu. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo danych firmowych na takim serwerze, to jest ono wyższe, niż ma to miejsce w wypadku serwerów lokalnych. Takie serwery są solidnie zabezpieczone, a ryzyko ataku hakerskiego jest minimalne. Koszt obsługi takiego serwera jest niższy, a pracodawca nie musi organizować specjalnego działu IT do obsługi serwera firmowego. Zdalna kontrola dostępu drzwi, to funkcjonalne rozwiązanie technologiczne, z którym coraz częściej będziemy się spotykać w zakładach pracy.