Kariera w zawodzie programisty - jak zacząć?

Branża IT przyciąga jak magnes. Pracodawcy kuszą kandydatów nie tylko wysokimi zarobkami - nawet na stanowiskach juniorskich - ale również licznymi benefitami i wieloma możliwościami rozwoju. Co ważne, wejście do tej branży wcale nie jest trudne. Zobacz, jak można zacząć karierę w zawodzie programisty.

Kodowanie low code

Dzisiaj nie trzeba posiadać rozbudowanych kompetencji technicznych, aby zostać programistą. Coraz więcej aplikacji i programów powstaje w oparciu o kodowania low code. To świetna wiadomość dla osób, których nigdy nie wyróżniał tzw. umysł ścisły. Korzystając z odpowiednich narzędzi, również one mogą pracować w IT.

Czy w praktyce jest kodowanie low code? To technika programowania, do której wykorzystuje się minimalną ilość kodu. Z metody tej korzysta się głównie za pośrednictwem specjalnych programów oraz platform, dzięki czemu nie potrzeba jest zaawansowana wiedza z zakresu posługiwania się językami programowania.

Budowa stron internetowych

To obszar działań IT, którego można najszybciej się nauczyć. Budowa stron internetowych to również świetny sposób na biznes. Dzisiaj każda firma, niezależnie od branży, w której działa, potrzebuje dedykowanej strony informacyjnej w sieci. Zapotrzebowanie na te usługi jest więc ogromne - warto więc rozważyć, czy nie warto zacząć działać w tej branży.

Czy budowa stron www jest trudna? W zasadzie nie. Osoby, które planują rozwijać swoją karierę w tej branży muszą jednak opanować szereg umiejętności. Wśród nich jest przede wszystkim obsługa systemu CMS (systemu zarządzania treścią), takiego jak WordPress. Przyda się również wiedza, jak podłączyć hosting dedykowany do stworzonego szablonu. W praktyce, budowy prostych stron internetowych można nauczyć się w kilka dni.

Kurs HTML i CSS

Kiedy myślimy o realizacji większych i bardziej skomplikowanych projektów z branży IT, potrzebne są odpowiednie fundamenty. Do tych należy znajomość HTML oraz CSS.

HTML to język znaczników, za którego pomocą tworzy się struktury domen internetowych. Za pomocą stworzone pliku można określić najważniejsze informacje o stronie - na przykład metadane, kolory, czcionki, nagłówki oraz opisy. CSS to natomiast język, dzięki któremu nadajemy stronie wyglądu. W stworzonym w tym języku pliku, określamy najważniejsze właściwości wyglądu elementów witryny.

Znajomość HTML oraz CSS to podstawowe umiejętności wymagane na takich stanowiskach jak front-end deweloper czy programista, ale również w branży SEO czy coraz częściej także w działach marketingowych.