Informatyczny rozwój w medycynie!
Postęp technologiczny pozytywnie oddziałuje na wiele branż. Usprawnienie technologiczne widać również w ostatnich latach w medycynie. W szpitalach mamy do dyspozycji nowoczesny sprzęt a pacjenci są diagnozowani nowoczesnymi metodami. Placówki medyczne inwestują również w oprogramowania, które zarządzają dokumentacją i komunikacją. Czy wiesz jednak, jak bardzo usługi teleinformatyczne wpływają na ochronę zdrowia?
Precyzyjniejsze gromadzenie danych
Zebranie przez lekarza jak najwięcej informacji o stanie pacjenta jest kluczowym aspektem w diagnozie i późniejszym jego leczeniu. Dlatego placówki medyczne inwestują w oprogramowania tj. Optimed24, aby usprawnić obieg medycznej dokumentacji. W rezultacie pacjenci mają szybszy dostęp do wyników badań czy recept, a lekarze mogą w każdym momencie zajrzeć do historii medycznej.
Konsultacje specjalistyczne prowadzone w trybie zdalnym
Medycyna to bardzo wymagająca dziedzina, w której codziennie mają miejsce ciekawe przypadki medyczne. Lekarze wręcz są narażeni na przypadki, których jak dotąd nie badali. Na szczęście w dzisiejszych czasach lekarze mogą skonsultować dany przypadek z innymi specjalistami mającymi większe doświadczenie lub po to, aby poznać ich opinię i zaczerpnąć porady. Możliwość konsultacji jest bardzo ważna, zwłaszcza w ciężkich przypadkach.
Szybsza i łatwiejsza komunikacja lekarza z pacjentem
Z powodu pandemii coraz częściej stosuje się telemedycynę. Dlatego duże kliniki medyczne inwestują w sieci teleinformatyczne, aby zobaczyć pacjenta, sprawdzić efekty leczenia oraz przesłać jego wyniki badań. Takie możliwości oferuje między innymi Optimed24.
Szybsza diagnostyka
Stawianie diagnostyki na postawie czasochłonnych badań tj. RTG potrafi mocno zmęczyć zarówno lekarza, jak i pacjenta. W przypadku RTG lekarz musi poczekać na klisze z obrazem, a następnie ktoś musi wynik przecież opisać. Obecnie coraz więcej placówek realizuje takie badanie w wersji cyfrowej, tym samym zdjęcie trafia do lekarza niemal natychmiast. Następnie takie zdjęcie jest umieszczane w bazie danych, a lekarz w późniejszym okresie ma dokumentację na wciągnięcie ręki.
Skuteczniejsza i wygodniejsza nauka
Za pomocą technologii teleinformatycznych studenci medycyny mogą oglądać filmy prezentujące zabiegi, rezultaty leczenia danych chorób, a potem omawiać poszczególne kwestie fragment po fragmencie na zajęciach. Zapisy wideo mogą pochodzić z różnych placówek medycznych i prezentować różne metody wykonywania jednego zabiegu. Tym samym młodzi adepci mogą poznać różne techniki czy podejścia występujące w medycynie