Garść porad dla początkujących fotografów
Fotografia to wyraz prawdziwej sztuki, jak również jest hobby cieszące się stale rosnącą popularnością. Jeśli marzysz o tym, by Twoje fotografie robiły wrażenie nie tylko na Tobie – przygotowaliśmy ten skrótowiec porad specjalnie dla Ciebie!
Aparat fotograficzny – kompaktowy, bezlusterkowy czy lustrzanka?
A może aparat w telefonie? W rzeczywistości nie ma znaczenia, na jakim sprzęcie rozpocząć chcesz swoją przygodę. Najważniejsze, by wybrany sprzęt zaopatrzony był w dwa rodzaje trybów: automatyczny oraz manualny. Na szczęście dziś zaopatrzone są w nie praktycznie wszystkie aparaty fotograficzne i kamery cyfrowe; do tego ważne jest, byś na początku ustawił widoczność siatki pomocniczej, która podzieli ekran – i kadr – na dziewięć równych kwadratów. To pomoże Ci zapanować nad kompozycją. Zacznij od podstaw, czyli od umieszczania obiektu w mocnych punktach, czyli w miejscach, w których linie siatki się przecinają.
Parametry na początek? Poznaj ISO i nie tylko
ISO, balans bieli, czas otwarcia migawki, przesłona – to pojęcia, które bez wątpienia musisz znać, by móc w pełni korzystać z opcji trybu manualnego. Zdjęcia w auto wykonywane dobrym aparatem mogą być ujmujące we właściwych warunkach oświetleniowych, jednak na nich przygoda z fotografią wcale się nie kończy. Pobaw się ustawieniami bez strachu; gdy coś nie wyjdzie, zawsze będziesz mógł powrócić do ustawień fabrycznych. ISO pozwoli Ci zachować ostrość, jednak gdy ustawisz je zbyt wysoko – zdjęcie wyjdzie Ci ziarniste. Za to przesłona pozwoli Ci manewrować ostrością, a także tworzyć zdjęcia o obiektach rozmywanych w ruchu. To tu zaczyna się prawdziwa zabawa!
Skąd czerpać pomysły?
Nie tylko z Instagarama i Facebooka – tam publikowane zdjęcia często są po prostu ładne, ale nic więcej. Przekonaj się do tego, by poszerzyć swoją pasję i dotyczącą jej wiedzę – poznaj najlepszych przedstawicieli różnych stylów fotograficznych i badaj ich prace, a nawet staraj się je naśladować. Dzięki eksperymentom szybko przekonasz się, co sprawia Ci największą radość. Czy będą to portrety, a może fotografia makro bądź czarno-białe street view? Wybór należy tylko do Ciebie!
Nie unikaj również krytyki i nie bój się jej; pokazuj swoje prace nie tylko bliskim, ale i zawodowcom. Facebook pełen jest grup wsparcia dla początkujacych, którzy chcą dowiedzieć się, jak się rozwijać. Pamiętaj też, że to działa w dwie strony – staraj się obiektywnie patrzeć na zdjęcia innych i nie kończ komentarza na: ładne, podoba mi się. Dzięki temu będziesz mógł podzielić się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem i czerpać je z prac innych. Powodzenia!