Canon EOS R6 i EOS R5 – krótki przegląd

Canon EOS R6 i EOS R5 – krótki przegląd

Canon EOS R5 i EOS R6 to aparaty bezlusterkowe, które zostały zaprojektowane na bazie niezwykle popularnych serii lustrzanek cyfrowych EOS 5D i EOS 6D. Tak jak pomiędzy dwoma lustrzankami, między obydwoma modelami hybryd występują pewne różnice. Czy mają one wpływ na to, który model  wybrać…? Zapraszamy na krótki przegląd.

Canon EOS R6 i EOR R5 – ostrość i szybkość

Pierwszą różnicą, która rzuca się w oczy w przypadku porównania, jest rozdzielczość. Canon EOS R5 powstał w oparciu o 45-megapikselowym czujniku, natomiast jego młodszy brat posiada czujnik 20-pikselowy. Dlaczego? Ponieważ taka baza jest po prostu wystarczająca. Canon EOS R6 udowadnia, że nie tylko rozdzielczość jest sprawą kluczową, by osiągać wysokojakościowe wyniki godne profesjonalistów, a o jakość, ostrość i szybkość działania zadbają dodatkowe środki.

Oba aparaty wyposażone są za to w filtry antyaliasingowe oraz ten sam system stabilizacji obrazu. Oba mogą robić zdjęcia z szybkością 12 kl./s z mechanicznymi migawkami lub 20 kl./s w trybach e-migawki. R6 z szybką kartą UHS-II zapisze nieco więcej, bo 140 plików w formacie RAW + Larg. Natomiast w RAW + JPEG i liczba zwiększa się do 160 zdjęć w serii lub 240 – jeśli zapisujesz tylko w RAW. To naprawdę świetne wyniki.

Canon EOS R6 i R5 – body i obiektyw

Korpus R5 jest miejscami nieco bardziej kanciasty, jednak różnice te są minimalne i nie mają wpływu na użytkowość aparatu; to raczej różnice-ciekawostki, które pozwalają rozpoznać oba body, gdy stoją obok siebie. Canon EOS R6 jest też nieco lżejszy od poprzednika. Zarówno Canon EOS R5, jak i jego następca bazują na obiektywach kompatybilnych z systemem montażu RF, a z odpowiednimi adapterami możliwość kombinacji wcale się nie zawęża. Oba aparaty mają najnowszą iterację systemu Dual Pixel AF firmy Canon, ze 100% pokryciem kadru zarówno w poziomie, jak i w pionie. Przy czym system AF w R6 w przypadku zdjęć robionych w trudnych warunkach oświetlenia daje lepsze efekty.

Canon EOS R6 i R5 – zapis wideo

Czujnik w Canonie R5 został zaprojektowany z myślą o nagrywaniu wideo 8K z prędkością do 30p. Twórcy wyszli chyba jednak z założenia, że nieco przeszarżowali i Canon EOS R6 został wypuszczony na rynek z systemem nagrywania materiałów 4K, ale z prędkością do 60p. Jako że oba aparaty powstały z myślą o nagrywaniu profesjonalnych, wysokojakościowych filmów – oba zostały wyposażone w gniazda słuchawkowe i mikrofonowe. Przy czym istotną różnią jest tu tryb Auto ISO. Canon EOS R6 pozwala używać go również w trybie ręcznym, dzięki czemu praca z aparatem staje się łatwiejsza i przyjemniejsza.

Jak widać, różnice są niuansowe i dotyczą detali, których nie przybliżyliśmy tu w pełni, a które zainteresują prawdziwych fotomaniaków. Jeśli interesują Cię tematy dotyczące obu aparatów, zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi wpisami na stronie.